Potrubní rozvody závlahových systémů se neinstalují do nezámrzných hloubek, instalují se do hloubek v rozpětí 20 – 30 cm pod povrchem. Vzhledem k tomu, že v systému zůstává po skončení zavlažovací sezóny voda, je potřeba zadrženou vodu vypustit a ochránit tak zavlažovací systémy před mrazem.

Je potřeba zazimovávat závlahové systémy?

Zavlažovací systém potřebuje před zimním obdobím nejen údržbu, je nezbytné zazimování celého systému. Automatické zavlažovací systémy nejsou odolné proti mrazu – nízké zimní teploty by mohly celou sestavu poškodit a ovlivnit její životnost, pokud v nich zůstává přes zimu voda. 

Jak zazimování závlahových systémů probíhá

K trubním rozvodům závlahového systému se připojí tlaková hadice a do soustavy je vpouštěn stlačený vzduch, a to opakovaně, dokud není trubní rozvod zbaven vody. Pokud se čerpací stanice nachází v místě, kde v zimě poklesne teplota pod bod mrazu, musí být všechny části zazimovány pomocí vypouštěcího ventilu. Kde není instalován vypouštěcí ventil, tam provedeme jeho trvalou instalaci.

Na profouknutí potrubí vzduchem je třeba dostatečná kapacita tlakové nádoby, běžné kompresory nemají dostatečně velkou tlakovou nádobu a častým opakováním procesu jsou náchylné k poškození. U velkých zavlažovaných ploch je nezbytné používat více pístový kompresor.

Při odvodňování sekcí začínáme těmi sekcemi, které jsou nejvýše položeny. Vyfouknutá voda se do těchto odvodněných sekcí po uzavření sekčního ventilu už nebude vracet. Pokud jsou sekce v rovině, pak začněte se sekcí nejvzdálenější od zdroje vody.

 

Jak dlouho zazimování trvá

Doba pro vyfukování vody s potrubního systému je úměrná počtu sekcí a délce potrubních rozvodů. I nejkvalitnější kompresory mohou pracovat v konstantní zátěži jen pár minut, po cca 15 minutách je nutné kompresi přerušit a vyčkat zchlazení. Vyfukování zahrady např. o velikosti 500m² zabere přibližně 2 hodiny.

 

Co je ještě součástí zazimování závlahy

Při vyfukování závlahy je důležité vypuštění vody z vodního filtru a jeho vyčištění. Dále je vhodné pootočit uzávěry kulových kohoutů o ¼.

Rizikovými místy jsou především ventilové šachty a elektromagnetické ventily, zejména ventilové membrány jsou náchylné na poškození zmrzlou vodou, dále pak postřikovače a jednotlivé spoje.

Před zimním obdobím je také vhodné vyjmout baterie z ventilů v případě bezdrátové instalace ventilů a baterie z ovládací jednotky. Předejdeme tak znehodnocení kontaktů i případnému vytečení elektrolytu. Ovládací jednotku přepněte do polohy OFF, nebo vypněte přívod proudu do jednotky a vyjměte ho ze zásuvky.

Zapomenout nesmíte ani na rozvod vody do vodovodních zásuvek a stálých okruhů, jako šachtice pro připojení zalévacích hadic, zahradní sprchy, apod.


Pozor, aby přívod vody do systému zůstal po celou zimu uzavřen!

 

Kdy provádíme zazimování my

U našich zákazníků přechází po vzájemné dohodě odpovědnost za závlahový systém na nás a je naší povinností se postarat o důkladné zazimování. Myslíme i na servisní záznamy a pravidelné kontroly v průběhu sezóny, která na jaře začíná opětovným spuštěním závlahového systému.

 

Zazimování svépomocí

Abyste předešli poškození postřikovačů, zvyšujte množství vzduchu přiváděného z kompresoru do potrubí postupně a velmi pomalu, např. pozvolným pootevíráním přívodního kulového uzávěru. Nikdy nepřekračujte hodnotu tlaku vzduchu 3,5 bar (pro tento účelu používejte na výstupu z kompresoru regulátor tlaku). Při odvodňování závlahového systému je důležitější objem vzduchu než jeho tlak.

 

Zapněte kompresor a pomalu pouštějte vzduch do systému.

Jak se potrubí plní vzduchem, postřikovače se začnou vysouvat a začne z nich vycházet nejprve voda, později voda smíšená se vzduchem, a nakonec pouze jemná mlha nebo čistý vzduch.

Kontrolujte, zda se nezahřívá potrubí v místě připojení kompresoru. Horký vzduch, který vzniká stlačováním vzduchu, by mohl poškodit mechanismy turbínových postřikovačů. Pokud se potrubí zahřívá, kompresor vypněte, aby mohlo vychladnout.

Dbejte na to, že běžné kompresory většinou nejsou stavěny na neomezený chod - při přehřívání přerušte vyfukování závlahového systému. Dejte přednost ochladnutí kompresoru před jeho poškozením.

 

I v zimě proplachujte čerpadlo

V nečinnosti se v těle čerpadla ponořeného do vody tvoří usazeniny, které snižují životnost čerpadla. Pokud je u čerpadla nainstalován proplachový okruh, 2x - 3x za zimu spusťte proplachový cyklus, aby nedocházelo k usazování nečistot.

 

Náš tip

V případě, že máte nainstalovaný závlahový systém, respektujte jeho specifika nebo využijte pro zazimování naší službu zazimování závlahového systému. Včasné a odborně provedené zazimování závlahového systému je podmínkovou činností pro pokračování záruky. Opomenutím zazimování ztrácíte možnost uplatnit záruku proti škodám způsobeným mrazem.

 

  

Naposledy upraveno: